Haber

Erdoğan 10 Mart’ta seçim kararı verecek: Depremzedeler nasıl oy kullanacak?

ANKARA – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısının ardından deprem öncesi açıkladığı 14 Mayıs seçim planından vazgeçmediklerini söyleyerek, kararın Resmi Gazete’de yayımlanacağı gün için 10 Mart Cuma gününü işaret etti. . Cumhurbaşkanlığı Kararı’nın yayınlanmasının ardından Yüksek Seçim Kurulu 60 günlük takvimi açıklayacak ve böylece Türkiye 2 ay sürecek seçim sürecine girmiş olacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamada, göç etmek zorunda kalan depremzedelerin seçim sürecinde hak mahrumiyeti yaşamaması için Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi çıkaracaklarını bildirdi.

“Bu süreçte yan yana taşınan, yurtta ve misafirhanede kalan, yan yana çocuğu kaydettiren, sağlık nedeniyle yan yana giden, oturduğu yere seçmen kütüğünü naklettiren, kimlik değiştiren depremzedelerimiz. 6 Şubat faciası sonrası ikamet ve seçmen kayıtlarında kendilerine sağlanan hak ve imkanlardan mahrum kalmamalarını sağlayacak Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi çıkarıyoruz.”

Cumhurbaşkanlığı bürokratları tarafından hazırlanacağı öğrenilen kararnamede ne tür düzenlemeler yer alacağı bilinmezken, konuyla ilgili yanıt aranan asıl soru, göç etmek zorunda kalan depremzedelerin nasıl oy kullanacakları oldu.

YSK SEÇİM İÇİN HAZIR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarını değerlendiren siyasi parti YSK temsilcileri, YSK’nın önümüzdeki birkaç seçime de olsa seçime hazır olduğu, bu itibarla kurulun görev ve sorumluluklarında bir sakınca olmayacağı görüşündeler. . YSK’lı muhalefet temsilcilerine göre seçim sürecinde yapılacak en değerli şey sandık güvenliğini sağlamak.

Cumhurbaşkanı’nın işaret ettiği depremzede seçmenlerle ilgili kararnameye YSK temsilcilerinin herhangi bir itirazı yok. Muhalefet partileri YSK temsilcileri, deprem nedeniyle göç etmek zorunda kalan seçmenlere yönelik kolaylaştırıcı uygulamaların gerekliliğine işaret ederek, söz konusu kararnamenin yasal ve anayasal çerçevede olması ve bir şekilde hazırlanması gerektiği görüşünde. bu, oylama süreçlerinde herhangi bir şüpheye neden olabilecek tüm seçenekleri ortadan kaldıracaktır.

‘AÇIKLAMA MİSYONUMUZU KALDIRACAK’ KONUTUMUZU TAŞIRKEN HAKLARIMIZI KAYBEDEBİLİRİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bahsettiği kararnamenin Cumhurbaşkanlığı’nda hazırlandığını söyleyen YSK AK Parti Temsilcisi Recep Özel, deprem nedeniyle başka illere gitmek zorunda kalan vatandaşların bazı tereddütlerinin olduğuna dikkat çekerek, “Vatandaşlarımızın karar verme konusunda tereddütleri var. onların ikametgahı. ‘Yerimizi değiştirdiğimiz zaman hakkımızı kaybeder miyiz? O tereddütlerin giderilmesi için bir ferman olacaktır. Herhangi bir hak kaybına uğramazlar. Depremzedelerimizin gittikleri her yerde o bölgedeki tüm haklardan yararlanmalarını sağlayacak bir genelge çıkarılacak.

VATANDAŞIMIZ SEÇİM GÜNÜ NEREDE OLMAK İSTİYORSA KAYIT GEÇERLİ OLACAKTIR’

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün kendi illerinden taşınmak zorunda kalan depremzedelerin adreslerinin tespiti için çalışma yapacağını ifade eden Özel, “Bu vatandaşların AFAD’da, valiliklerde kayıtları var. Nüfus, vatandaşlık, il-ilçe müdürlükleri, valilikler ve kaymakamlıklar çalışıyor. Oy verme günü “Vatandaşlarımız nerede olmayı planlıyorsa orada kayıtları geçerli olacak. Oy kullanma hakları ellerinden alınmayacak” dedi.

‘NÜFUS HAREKETLİLİĞİ DEVAM EDİYOR, LİSTELERİN GÜNCELLENMESİ EN ÖNEMLİ KONU’

Seçmen listelerinin güncellenmesinin seçim sürecindeki en önemli konu olduğunu vurgulayan Özel, “Ne kadar kayıtlı olursa olsun nüfus hareketliliği devam ediyor. Ne zaman istikrara kavuşur bilmiyorum. sağlıklı bir şekilde seçim güzel bir şekilde sonuçlanacak. Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi bunu sağlayacak. Seçmen olan tüm vatandaşlar bir noktada mutlaka seçmen listesinde yer alacak” dedi.

‘TÜM VERİLER SİSTEMDEN ÇEKİLİR, SPEKÜLASYON YOKTUR’

Depremzede hareketliliği ve bu hareketlilik nedeniyle güncel adres kaydı oluşturulmasının soru işareti yaratmayacak şekilde ilerleyeceğini belirten Özel, “Tüm bilgiler sisteme işlenmekte ve YSK kayıtlarını geri çekmektedir. sistemden gelen bilgi. Rastgele bir spekülasyon konusu olamaz.”

‘SEÇİM TÜRKİYE’NİN YAPTIĞI EN YETERLİ ŞEY, BİZ BU SEÇİMİ EN UYGUN ŞEKİLDE YAPIYORUZ’

Deprem bölgesinde yapılacak seçimlerle ilgili bir endişeye kapılmaması gerektiğini kaydeden Özel, YSK bürokratlarının deprem bölgesinde görev yaptığını belirterek, “Rapor hazırlanıyor. Raporda hasar, azalma var mı? kendi teçhizatı, ilçe binaları tespit edilir.İşçi kaybı varsa işçi desteği verilir.Seçimler.Ekipman moloz altında ise ihale yapılır. Türkiye’de en yakışan şeylerden biri seçimdir ve biz bu seçimi en doğru şekilde yapıyoruz.”

‘KARAR’I DESTEKLİYORUZ, ANA YAKLAŞIMIMIZ ANAYASA VE YASALAR ÇERÇEVESİNDE OLMAKTIR’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı kararname ile depremzedelerin adres ulaşımını kolaylaştıracak uygulama getirebileceğini belirten CHP YSK Temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu, “CHP olarak temel yaklaşımımız depremzedelerin oy kullanabilmesini sağlamak. gerek nerede olurlarsa olsunlar, gerekse gitmek zorunda oldukları yerlerde, Anayasa ve kanunlar çerçevesinde. Bunu sağlamak için her türlü tedbirin alınmasını destekliyoruz. Ama bunun da bir sınırı var, Anayasa ve yasalar çerçevesinde yapılması gerekiyor” dedi.

‘DEPREM MAĞDURLARININ OYUNUNA İLİŞKİN ÖNGÖRÜLMEYEN BİR SÜREÇ VAR’

Depremzedelerin oy kullanmasının kolaylaştırılması gerektiğini belirten Yakupoğlu, depremzedelerle ilgili öngörülemeyen bir süreç yaşandığını belirterek, “Örneğin Ankara ciddi bir göç aldı. Ne olacağı belli değil. Bu insanların geldiği yerde de nüfus düşüşü yaşandı. Onların yerine kamu görevlisi adı altında seçmen olur mu bilemiyoruz. Geçmiş seçim deneyimleri bunu akla getiriyor” dedi.

Yakupoğlu, CHP’nin tüm hazırlıklarını yaptığını, seçmen kütüklerini takip ettiklerini, tekrar oy kullanmanın mümkün olmadığını da belirtti. Depremden sonra sıradaki binayı elimizdeki liste ile karşılaştıracağız. Hem yabancı seçmen hem de nüfus hareketliliğine bakacağız. Önümüzde öngöremediğimiz süreçler var” dedi.

“PARLAMENTO SEÇİMLERİ HER İKİ İTTİFAK İÇİN ÖNEMLİDİR”

Bu konudaki kaygıların CHP’ye özgü olmadığını, AK Parti’yi de ilgilendirdiğini belirten Yakupoğlu, “Cumhurbaşkanlığı seçiminde kamu görevlisi Ankara’dan Adıyaman’a gitti ve orada oy kullandı, çok da önemli değil. Ankara’da oy kullansa Adıyaman’da da oyu aynı kazanana düşecekti. Tek soru, vilayetlerin çıkaracağı milletvekili sayısına bir etkisi olacak mı, bu etki meclis aritmetiğini etkileyecek mi, etkilemeyecek mi? Bu durum hem Millet ittifakı hem de Millet ittifakı için kritiktir” dedi.

‘2018’DE KÖKTE OLDUĞUMUZ İÇİN BİR SORUN YAŞAMADIK’

Yakupoğlu, yaklaşan seçimlerde YSK açısından bir sorun çıkacağını düşünmediğini de belirterek, “YSK çok doğru bir yolda yürüyor. YSK’nın her seçim döneminde çıkardığı genelgeler ve kararlar var. Bunlar hem YSK’da hem siyasi partilerde hem de kamuoyunda benimsendi. En son cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri 2018 yılında yapıldı. Siyasi partilerin bu seçimde ciddi bir itirazı olmadı. Seçim sonucunu etkileyecek herhangi bir şey tespit etmedik. Çünkü tüm seçmenler sandık başındaydı, ıslak imzalar ve tutanaklar tutuldu.”

‘YSK SEÇİME HAZIR OLSA DEPREM SEÇİMİ İMKANSIZ KILMADI’

YSK’nın seçime hazır olması gerektiğini belirten HDP YSK Temsilcisi Mehmet Tiryaki, “Seçim malzemeleri seçim kararı alındıktan sonra 15-20 gün içinde hazırlanacak malzemeler değil. 50 milyon seçmen var ve yeniden seçim, ikinci tur; bunların hepsi mümkün. YSK’nın elinde her zaman iki opsiyonel materyal bulunmalıdır” dedi.

‘SEÇİMİN ÖNÜNDE ENGEL YOK’

Deprem nedeniyle seçim kurullarının bulunduğu binaların etkilendiğini ve bazı malzemelerin hasar gördüğünü belirten Tiryaki, bu durumun seçimin yapılmasına engel olmadığını kaydetti. YSK’nın deprem bölgesindeki durumu bir an önce değerlendirmesi gerektiğini belirten Tiryaki, “Geçen hafta YSK bürokratları bölgeye giderek seçim kurullarını inceledi. Ancak büyük ihtimalle seçimlerin yapılacağı okullardaki sandık merkezlerinde bir araştırma yapmadıklarını duyduk. Bize bu konuda brifing verecekler. Bu konunun acilen açıklığa kavuşturulması gerekiyor. Bu brifingden sonra tablo biraz daha netleşecek.”

‘DEPREM MAĞDURLARININ OY OY VERMELERİNİ KOLAYLAŞTIRMAKTA SORUN YOK AMA ADALETLİ BİR BİLDİRİ OLMAMALIDIR’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın işaret ettiği kararnameye ilişkin açıklama yapan Tiryaki, “Bu bir KHK ise, bulunduğu seçim bölgesinden çıkmak zorunda kalan, evi yıkılan ve başka şehirlere gitmek zorunda kalanların seçmen kayıtlarını kolaylaştıracak bir kararsa. orada yaşama imkanları olmadı sorun yok ama bu sadece ‘burada oturuyorum kurtarın’ şeklinde bir açıklama olmamalı. yurt gibi halka açık yerlerde kalıyorsa belgesi olması gerekir ve eğer bir yakınının evinde ise o yakının ifadesi alınmalıdır.Bu vatandaşlara 7 gün 24 saat hizmet verilmelidir. taşındıkları şehirlere adres aktarımını kolaylaştırmak için kurulabilir” dedi.

‘KANUN İLE YASAL DÜZENLEME YAPILMASI DURUMUNDA KARŞIYIZ’

Kanun hükmünde kararnamenin TBMM ve Anayasa’nın iradesi göz ardı edilmeden hazırlanması gerektiğini vurgulayan Tiryaki, “Kanunla yapılması gerekenleri, seçim kanunu değiştirilerek yapılacakları yaparlarsa karşı çıkarız” dedi. .

‘İRADE ÇİZMELERE YANSITMALI, DÜZENLEME YAPMAK KÖTÜ BİR ADIM DEĞİL’

İYİ Parti YSK Temsilcisi Tolga Öztürk, partisinin dış seçimlerde olduğu gibi depremzede seçmen kütüğünün oluşturulması için de kanun teklifi hazırladığını hatırlatarak, “Yasal ve anayasal düzenlemeler yapılmazsa depremzedelerin oy kullanmasını sağlayacak bir kararname hazırlamak kötü bir adım değil. En azından oy verin. Bu değerli çünkü sayı az değil. Bu irade sandığa yansıtılmalıdır” dedi.

‘DEPREM MAĞDURLARI GÖÇ OLDUĞU İLİN SEMİRİ OLABİLİR’

Depremzedelerin oy kullanabilmesi için üniversite öğrencilerine uygulanan yönteme benzer bir düzenleme yapılabileceğini kaydeden Öztürk, “Üniversite yurtlarında kalan öğrenciler oy kullanmak için ikinci bir adres işaretleyebilir. Yani depremzedeler resmi olarak ikamet etmeseler bile yurtta akrabalarıyla kaldıklarına dair belge ile seçim kuruluna başvurmaları halinde göç ettikleri ilin seçmeni olacaklardır. Böyle bir düzenleme hazırlık aşamasında olabilir” dedi.

‘YSK ile ilgili bir sorun yok, tekrar oy alma ihtimali yok, sandığa sahip çıkmak gerekiyor’

Deprem bölgelerinde yapılacak seçimlerle ilgili teknik bir sorun çıkacağını düşünmediğini belirten Öztürk, “YSK’nin sadece bu seçime değil, bundan sonraki 2-3 seçime de hazır olma gücü var. 3-4 seçim yapabilme. YSK’da sorun yok. Seçmen kütüğü açısından bir sıkıntı yok. Eskiden nüfus sayımı ev ev ziyaret edilerek yapılırdı. Artık veriler TC kimlik numaraları ile birlikte sisteme girilmektedir. Dolayısıyla mükerrer oy kullanma ihtimali yoktur. Yapılması gereken sandığa sahip çıkmaktır” dedi.

‘KURUL İÇİN ISLAK İMZALANMIŞ TUTANAK, DEPREM BÖLGELERİNDE TEKNE SAHİBİ OLACAĞIZ’

Partililerin ve vatandaşların tüm Türkiye’de olduğu gibi sandığa sahip çıkacağını belirten Öztürk, “Deprem seçime iki gün kala da olabilirdi, öngörülebilir bir şey değil. Parti üyesi olduktan sonra deprem bölgelerinde bir şey yapılamaz. Islak imzalı sandık senedi. Tek yapmanız gereken sandık başında olmanız. Sandığı koruduktan sonra sorun kalmıyor. Bunu sağlayacağız, deprem bölgelerine de gideceğiz, sandığa sahip çıkacağız. İstedikleri yerde oy kullansınlar” dedi.

haber-acigol.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler